Welcome to image alignment! If you recognize this post

zatyczki do uszu na budowie

Zatyczki do uszu, czyli recepta na hałaśliwy problem w pracy

Hałas to jeden z najczęściej występujących czynników ryzyka w środowisku pracy. Ochrona słuchu pracowników powinna być priorytetem dla każdego pracodawcy, nie tylko wynikającym z obowiązujących przepisów prawa. Nie należy zapominać, że zdrowy i wypoczęty pracownik to gwarant sukcesu każdej firmy.

O co ten hałas?

Stałe narażenie na hałas, w tym ten na pozór niesłyszalny jak ultradźwięki i infradźwięki, oraz drgania mechaniczne wpływa destrukcyjnie na organizm. Doprowadza do uszkodzenia słuchu bądź jego całkowitej utraty. O skali problemu może świadczyć fakt, że wśród dominujących w Polsce chorób zawodowych wymienia się właśnie trwałą utratę słuchu. Inne efekty uboczne to między innymi problemy ze wzrokiem, układem pokarmowym czy nerwowym. Nadmierna ekspozycja na dźwięki przekraczające normy przyczynia się do pogorszenia kondycji psychicznej. Wpływa na szybkość podejmowania decyzji i zwiększa roztargnienie. Niemożność skupienia się często skutkuje wypadkami.

Gdy środki ochrony zbiorowej to za mało

Do podstawowych obowiązków przedsiębiorstwa należy zapewnienie komfortowych warunków pracy oraz minimalizacja czynników ryzyka. Niestety, ze względu na charakter procesu technologicznego, nie zawsze można ograniczyć natężenia hałasu. Wówczas należy wdrożyć odpowiednie metody pracy. Niezbędne jest także zastosowanie środków ochrony zbiorowej, jak ekrany dźwiękochłonne. Czasem jednak i to nie wystarczy. Wtedy pozostaje jedynie dobrać odpowiednie środki ochrony indywidualnej. Są to między innymi:
– zatyczki do uszu
– słuchawki ochronne
– słuchawki ochronne na kask
– stopery

zatyczki do uszu na sznurku

Zatyczki do uszu – mała rzecz o wielkim znaczeniu 

Zatyczki do uszu stanowiąc fizyczną barierę pomiędzy narządem słuchu a niekorzystnymi dźwiękami, chronią bębenek i zwiększają komfort użytkownika. Jednak by były skuteczne, należy zaopatrzyć się w profesjonalny produkt od zaufanego producenta. Zatyczki sprzedawane w drogeriach czy marketach nie zdadzą egzaminu w zakładach produkcyjnych. W szerokiej ofercie dostępnych modeli można wymienić zatyczki wykonane z różnych materiałów, jak silikonowe, piankowe, woskowe czy gumowe. Zatyczki do uszu rozróżnia się także na jednorazowe, jak i wielorazowego użytku – dostosowane do konkretnego użytkownika. Wiele modeli wyposażonych jest także w trzpienie ułatwiające aplikacje, sznurki zapobiegające zgubieniu czy pałąki ze sprężyną dociskową. Warto poświęcić czas na ich odpowiedni dobór, gdyż pozwoli to uniknąć szeregu przykrych konsekwencji.

10937_przelacznica_swiatlowodowa_1u_12_sc_duplex_bez_loga_glowne_l_ Previous post Zastosowanie przełącznicy światłowodowej
energia słoneczna Next post Energia słoneczna. 3 interesujące fakty.