Welcome to image alignment! If you recognize this post

energia słoneczna

Energia słoneczna. 3 interesujące fakty.

Energia słoneczna to odnawialne źródło energii, które dodatkowo jest bardzo ekologiczne. Jest tak ze względu na fakt, iż pozyskiwana ze słońca energia może być w prosty sposób przekształcana w źródło prawdziwego prądu elektrycznego. Jak to się odbywa? Cóż. Jest to możliwe dzięki popularnym już od lat panelom fotowoltaicznym, które można instalować na działkach prywatnych oraz w miejscach użytku publicznego. Instalacje fotowoltaiczne nie są skomplikowanymi tworami i składają się zwykle z kilku elementów. Jak tanio pozyskiwać energię słoneczną i dlaczego jest to bardzo dobry pomysł? Oto kilka interesujących i przydatnych faktów.

1. Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Ekonomiczna energia słoneczna jest możliwa do wykorzystywania dzięki instalacji fotowoltaicznej, która przetwarza ją na prąd elektryczny. W skład tej instalacji wchodzą m.in.:

  • panele fotowoltaiczne,
  • inwerter (falownik),
  • konstrukcja nośna, 
  • kable,
  • złączki.

Tak przygotowane elementy instaluje się na posesji. Panele na ogół montowane są na dachu lub też dodatkowych wspornych konstrukcjach. 

2. Czy energia słoneczna jest całkowicie darmowa? 

energia słoneczna

Pozyskiwanie energii słonecznej jest darmowe. Należy jednak pokryć koszty potrzebnych do jej ekstrakcji urządzeń, takich jak wyżej wymieniona instalacja. W dłuższej perspektywie taka inwestycja zwraca się, a po kilku latach inwestor może cieszyć się niemal darmowym ogrzewaniem wody i zasilaniem obecnych w gospodarstwie sprzętów AGD i RTV.

3. Jaka jest historia fotowoltaiki?

Warto wspomnieć o ciekawej i długiej historii fotowoltaiki. Według wielu źródeł sięga ona pierwszej połowy XIX wieku. Wtedy to, francuski fizyk Alexandre Edmond Becquerel, po licznych obserwacjach wywnioskował, iż istnieją materiały, które ekspozycji na promienie słoneczne wytwarzają znikome ilości prądu elektrycznego. Odkrycie to z 1839 roku, nazwano później efektem fotowoltaicznym. Po ponad stu latach badań nad tym zjawiskiem powstał pierwszy panel fotowoltaiczny, który wyprodukowano w 1954 roku w Bell Laboratories.

zatyczki do uszu na budowie Previous post Zatyczki do uszu, czyli recepta na hałaśliwy problem w pracy
Praca w koronach drzew Next post Praca w koronach drzew