Klinkier na schody wewnętrzne – wady i zalety
Klinkier to uniwersalny materiał o wielu zaletach, znajdujące szerokie zastosowanie zarówno w sektorze przemysłowym, jak i w prywatnym budownictwie. Wykonane z niego płytki często wykorzystuje się w elewacjach budynków czy do produkcji parapetów. Ale czy płytki schodowe, położone na schodach wewnętrznych, warto wykonać z klinkieru? Rozważmy argumenty za i przeciw takiemu rozwiązaniu.
Wady płytek klinkierowych
Po pierwsze, płytki tego rodzaju nie należą do najtańszych, zwłaszcza, jeśli mają być szczególnie dostosowane do użycia przy pokrywaniu schodów. Mówimy tu o płytkach o wysokiej twardości i odporności na ścieranie, pokrytych dla bezpieczeństwa warstwą zmniejszającą ryzyko poślizgu. Co za tym idzie, płytki schodowe z klinkieru będą sporą inwestycją.
Warto również wstrzymać się przed zakupem tego rodzaju pokrycia, jeśli nasze schody znajdują się w nieosłoniętej przed słońcem części mieszkania. Klinkier ma tendencję do długiego utrzymywania ciepła – może się nagrzać nawet do stopnia, w którym wydaje się, że parzy w stopy. Działa to także w drugą stronę. Schody z klinkieru, na które wchodzimy bosą stopą w środku nocy, idąc z sypialni do łazienki, będą sprawiały nieprzyjemne wrażenie.
Kiedy klinkier jest dobrym pomysłem?
Zakup płytek schodowych – https://home100.pl/plytki-na-schody z tego materiału może się okazać trafiony przede wszystkim ze względu na jego ogromną trwałość. Obawy, że tego rodzaju płytki nie wytrzymają wielu lat codziennego, intensywnego użytkowania przez całą rodzinę, są zupełnie nieuzasadnione. Nie pozostaną na nich też rysy po przedmiotach, które prędzej czy później wypadną nam z rąk.
Klinkier ma dobrą, antypoślizgową powierzchnię, która sprawi, że w większości przypadków nie będziemy się musieli obawiać o upadek. Część płytek klinkierowych jest też mało nasiąkliwa – stopniały śnieg przyniesiony na butach czy wylana woda nie wpłyną na ich wygląd. Z tym wiąże się fakt, że rozwój grzybów w tego rodzaju materiale jest zredukowany praktycznie do minimum. To ważna kwestia, jeśli schody przebiegają przez otwartą przestrzeń, w której znajduje się np. nasza sypialnia.