Jak ważne są ochronniki słuchu w czasie pracy?
Każdy wie, jak ważnym zmysłem jest słuch. Służy do rozpoznawania otoczenia, oceny sytuacji panującej wokół i komunikowania się. Trzeba chronić słuch zawsze wtedy, gdy może dojść do jego uszkodzenia. W różnego rodzaju zakładach przemysłowych, fabrykach mogą panować niebezpieczne dla słuchu warunki. Prawnie rolą pracodawcy jest zapewnienie ochronny swoim pracownikom na stanowisku pracy.
Ochronniki słuchu – co to?
Szkodliwość hałasu zależy od natężenia występującego dźwięku i czasu działania. Każdy człowiek ma inną tolerancję na hałas. Średnio 80-85 decybeli przez 8 godzin stwarza zagrożenie dla ludzkiego ucha. Pracodawca konsultuje z inspektorem BHP indywidualnie każde stanowisko pracy. Jeżeli nie jest możliwe zredukowanie hałasu, należy użyć środków ochrony indywidualnej, jakimi są ochronniki słuchu z BHP-Gabi:
- wkładki pojedyncze jednokrotnego i użytku
- wkładki wielokrotnego użytku, zwykle z silikonu lub innych tworzyw sztucznych
- wkładki przeciwhałasowe na pałąku
- nauszniki przeciwhałasowe zbudowane z dwóch czasz tłumiących, występują niezależnie lub mocowane do hełmów ochronnych.
Główne cechy ochronników słuchu
- spełniają normę EN 352:2021, oznakowane znakiem CE, posiadają instrukcję użytkowania w języku polskim
- zapewniają odpowiednie wygłuszenie
- rodzaj ochronników słuchu musi być dobrany do konkretnej sytuacji na stanowisku pracy
- dopasowane do twarzy i małżowiny usznej zapewniają komfort użytkowania, zaznaczenie strony prawej lub lewej produktu
- lekkie, łatwe w utrzymaniu czystości.
Ochronniki słuchu można podzielić na aktywne, tłumiące hałas, ale umożliwiające komunikację z otoczeniem lub pasywne, dające całkowitą ciszę. Istotne jest ich ciągłe stosowanie podczas występującego zagrożenia hałasem. Uszkodzenie słuchu to jedna z chorób zawodowych w Polsce, należy temu przeciwdziałać, póki jest czas.